Vimeo

przez dar_wro

PS.28.08.2012. Gdy powstawał ten tekst obowiązywał inny regulamin. Link w tekście odwołuje się do obecnie obowiązującego regulaminu, a nie do regulaminu z dnia publikacji notki.

Czy Vimeo jest lepsze? Wcześniej było już o YT na ?Promujemy się na YouTube?, teraz czas zerknąć do regulaminu Vimeo. Dobra wiadomość. Nie ma dwóch regulaminów, jak w przypadku rejestracji na YT. Jest jeden. Od razu kierujemy się do postanowień związanych z prawami autorskimi. Szukamy, szukamy i jest. Punkt 9 ?zatytułowany Licence granted by You.
Pobawiłem się w znajdź 10 różnic pomiędzy regulaminem YT a Vimeo. Dziesięciu nie znalazłem, ale kilka jest. Prawda jest taka, że porównywałem w zakresie praw autorskich. 😉
1. Vimeo ma jeden regulamin, rejestracja na YT to zgoda na dwa.
2. Vimeo nie żąda od Ciebie, abyś udzielił mu licencji zbywalnej (z prawem sublicencji). YT zastrzega sobie takie prawo.
3. Użytkownik Vimeo nie może wykorzystywać filmów do celów komercyjnych. Na YT nie ma takiego ograniczenia, dlatego też na portalach komercyjnych mamy zazwyczaj umieszczone  filmiki z YT, a nie z Vimeo.
4. Udzielona na Vimeo licencja ?regulaminowa? dla użytkowników dotyczy tylko kwestii związanych z wyświetlaniem kontentu, z akcentem na niekomercyjny cel. Oczywiście możesz udzielić użytkownikom innych licencji, ale to już jest wyłącznie Twoja decyzja.  Regulamin YT zawiera szerszą licencję, gdyż dodatkowo udzielasz zgody na powielanie i rozpowszechnianie filmów, jak również opracowywanie utworów zależnych.
5. Jeżeli chodzi o regulacje prawne, to YT w Polsce przewiduje polskie prawo i jurysdykcję (właściwość) sądów polskich. Vimeo pod tym względem jest mniej seksi. Prawo stanu New York, USA. Sprawy rozstrzygane przed sądem federalnym w Nowym Jorku. Może się okazać, że nie dostaniesz wizy, żeby móc osobiście polecieć i bronić swoich praw.

W przypadku umieszczania filmu na którymkolwiek z serwisów, udzielasz właścicielowi serwisu  licencji. Jednakże licencja na YT jest szersza i przez to mniej korzystna (oczywiście punkt widzenia zależy od punktu siedzenia). Ponadto użytkownik YT może korzystać z Twojego kontentu także w celach komercyjnych, czego nie przewiduje w regulaminie Vimeo. W starciu regulaminów YouTube kontra Vimeo wynik jest 0:2. W pierwszej połowie YT stracił bramkę w związku z zawiłą i ?lekko ukrytą? kwestią dwóch regulaminów (było o tym na F-LEX wcześniej),w drugiej połowie zawodnicy Vimeo wykazali się lepszą strategią gry w defensywie (mniej uprawnień dla użytkowników serwisu i samego serwisu) i zdobyli gola z kontrataku.

Reasumując. Z punktu widzenia zamieszczającego film ? Vimeo jest lepsze. Natomiast z punktu widzenia użytkowników z pewnością YT.

You may also like

10 komentarzy

Piotr 8 grudnia 2011 - 00:07

„3. Użytkownik Vimeo nie może wykorzystywać filmów do celów komercyjnych.”

Może, ale musi kupić konto Pro. Są trzy konta: Basic (darmowe, z dużymi funkcjonalnymi ograniczeniami), Plus (płatne, pełna funkcjonalność, ale bez materiałów komercyjnych) oraz Pro (płatne, z możliwością zamieszczania materiałów komercyjnych i… ciekawostka, trochę mniej funkcjonalne niż Plus).

Co więcej, a co już niezwiązane z regulaminem, Vimeo daje możliwość swobodnego ustalania, kto może sobie osadzić (embed) Twój film – jest „biała lista” domen, którym dajesz taką możliwość.
Dodatkowo można umieszczać tam filmy na licencji creative common (różne podwarianty do wyboru), ale domyślnie jest licencja, która zachowuje wszystkie prawa dla autora.

Powtórz
dar_wro 8 grudnia 2011 - 17:19

Wyjątkowo obaj mamy rację 🙂 Przecież napisałem: „Oczywiście możesz udzielić użytkownikom innych licencji, ale to już jest wyłącznie Twoja decyzja„. Na Vimeo decyzja o sposobie użytkowania należny do właściciela kontentu, natomiast na YT regulamin zadecydował za niego. Samo posiadanie konta Pro nie daje Ci uprawnień do kontentu, jeżeli nie wyraził na to zgody umieszczający materiał.

Powtórz
Piotr 8 grudnia 2011 - 19:19

„Samo posiadanie konta Pro nie daje Ci uprawnień do kontentu, jeżeli nie wyraził na to zgody umieszczający materiał.”

No tak, konto Pro uprawnia do _zamieszczania_ materiałów komercyjnych. Natomiast korzystać z zamieszczonych treści można w ramach tego, jaką licencję ustalił autor. I chyba nawet nie trzeba mieć konta, żeby korzystać z zamieszczonych tam materiałów na licencji Creative Common.

Powtórz
dar_wro 8 grudnia 2011 - 21:29

Święto, raz jesteśmy zgodni 🙂

Powtórz
Piotr 8 grudnia 2011 - 21:36

Eee, przesadzasz 😛

yennefer 28 sierpnia 2012 - 11:19

no nie do końca jest prawdą co napisałeś, może wynika to z różnicy dat (post Twój z 2011, nowa licencja Vimeo z 2012), cytuje: LICENSE TO VIMEO: As between you and Vimeo, you own the video content („videos”) that you submit to the Vimeo Service. By submitting a video, you grant Vimeo and its affiliates a limited, worldwide, non-exclusive, royalty-free license and right to copy, transmit, distribute, publicly perform and display (through all media now known or hereafter created), and make derivative works from your video for the purpose of (i) displaying the video within the Vimeo Service. Natomiast licencje o których piszesz to „LICENSE TO OTHER USERS”

Powtórz
dar_wro 28 sierpnia 2012 - 11:41

Jak słusznie zauważyłeś tekst powstał na bazie poprzedniego regulaminu. Jednak w cytowanym przez Ciebie fragmencie nowego regulaminu nadal jest zapis ograniczający zakres licencji dla V . Zwróć uwagę na cel: displaying the video within the Vimeo Service.

Powtórz
Joanna 7 marca 2016 - 13:05

Mam pytanie odnośnie tego artykułu, czy w takim razie moge udostępnić na swojej stronie film z Vimeo, podpisując autora, w przypadku kiedy nie ma szerszej licencji CC?

Powtórz
Piotr 10 marca 2016 - 22:02

Nie wiem, co Darek na to, ale ja bym powiedział, że możesz, bo jako użytkownik Vimeo mogę zablokować możliwość osadzania filmów – czyli jeśli nie zablokowałem możliwości osadzania (udostępniania), to nie mam nic przeciwko temu.

Powtórz
dar_wro 10 marca 2016 - 22:14

Zgadzam się z Piotrem. Autor decyduje w jakim zakresie może zostać użyty film. Jeżeli są pewne funkcjonalności na Vimeo, których autor nie zablokował (a mógł), to możesz. Każdy, kto ma konto na Vimeo, wyraził zgodę na obowiązujące na nim zasady i regulamin. Serwis daje możliwości blokowania, ale to wymaga aktywności autora.

Powtórz

Zostaw komentarz

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!