Strona główna » Dowód

Dowód

przez dar_wro

Dlaczego w dowodzie osobistym, paszporcie, czy prawie jazdy nie ma informacji o fotografie (autorze), który zrobił Ci zdjęcie? Przecież z art. 16 wynika nierozerwalna więź między zdjęciem a jego autorem?

Hola, hola trochę się dzisiaj zagalopowaliśmy! 🙂

Ustawa reguluje kwestie związane z ochroną praw autorskich. Art. 1 ust. 1 stanowi, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Zdjęcia do dokumentów nie są utworami w rozumieniu Ustawy, w związku z czym nie ma zastosowania przepis o obowiązku wskazania autora zdjęcia.

W przypadku dowodów osobistych sposób wykonania zdjęcia określa Rozporządzenie Rady Ministrów dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (fotografia o wymiarach 35 x 45 mm, odzwierciedlająca aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiająca tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy), a w przypadku paszportów rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentów paszportowych (kolorowa fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, wykonana w ciągu ostatnich 6 miesięcy na jednolitym jasnym tle, odwzorowująca naturalny kolor skóry, mająca dobrą ostrość oraz pokazująca wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, a także twarz od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80 % fotografii; fotografia ma przedstawiać osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami).

W obu przypadkach ?artystą? jest minister, ten czy ów. Tutaj mamy więc do czynienia z klasycznym przykładem fotografii, która nie jest utworem. Skoro nie jest utworem, to nie można w stosunku do nich mówić o majątkowych, czy też osobistych prawach autorskich.

Wprawdzie fotografie takie nie są utworami w rozumieniu prawa autorskiego, jednak fakt ten nie wyłącza stosowania niektórych przepisów Ustawy. Chodzi oczywiście o przepisy dotyczące wizerunku. Wielokrotnie przechodząc koło zakładu fotograficznego można w witrynie zobaczyć zdjęcia klientów zakładu. Fotograf nie ma prawa wystawiać zdjęć swoich klientów w witrynie bez ich zgody. Zarówno szczęśliwych nowożeńców, jak i ponuraków robiących sobie zdjęcie paszportowe (Na zgodę zamieszczenia w dokumentach zdjęcia w durszlaku pewnikiem nie mamy na razie co liczyć). Bez względu czy wystawione zdjęcie ma charakter utworu (nowożeńcy na tle rykowiska) czy jest jedynie zdjęciem dokumentowym zakład fotograficzny powinien posiadać zgodę na publikację wizerunku. Brak tej zgody jest równoznaczny ze złamaniem art. 81 ust. 1 Ustawy. Jeżeli więc zobaczysz swoje zdjęcie w witrynie zakładu fotograficznego, możesz stanowczo zażądać jego usunięcia (wszelkie inne przewidziane prawem roszczenia w związku z naruszeniem prawa do wizerunku też Ci przysługują).

You may also like

4 komentarze

Saldgor 22 sierpnia 2012 - 23:53

Na pewnym kursie prowadzący daje do ręki uczestnikowi stałoogniskowy obiektyw i mówi aby założył i stanął „o tu” z przodu. Mówi jaki czas naświetlania (najczęściej 1/125) oraz oczywiście jaką przysłonę przy danym iso bo lampy są już ustawione tak a nie inaczej. Następnie zaprasza modelkę i ustawia ją w jakiejś „ciekawej” pozycji. Modelka zastyga i czeka. Uczestnik robi zdjęcie.
Wyniki, że autorem jest raczej prowadzący. Bo jaki tu element twórczy uczestnika jest?
Jeżeli uczestnik zacznie się przemieszczać i oleje sobie ten stałoogniskowy obiektyw i założy swój ulubiony zoom to już chyba element twórczy jakiś jest?

Powtórz
dar_wro 23 sierpnia 2012 - 07:19

O tym było już na F-LEX. Zajrzyj proszę do „Autoportretu”. 🙂

Powtórz
jerry 23 sierpnia 2012 - 19:49

W Szwecji to bylaby chyba nazwa automatu do robienia zdjec przy oddziale paszportowym, bo tylko tam sie takie zdjecia robi 🙂

Powtórz

Zostaw komentarz

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!