Strona główna » Pisze W. do L.

Pisze W. do L.

przez dar_wro

Od rana media huczą na temat tego, co Wojewódzki napisał do Lisa. Stanowisko ?Newsweeka? znajdziecie TU. Wszelkie dywagacje dotyczące standardów prasy, dziennikarzy czy naczelnych pozostawmy na boku. Nam pozostaje tylko rozważanie na temat wyboru zdjęcia przez modela i zgody na publikację. Wiem, że problematyka ta była kilka razy poruszana na blogu, ale nadarza się okazja, żeby to przypomnieć? w pigułce. Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 10 października 2008 r. (sygn. akt I ACa 494/08) stwierdził, że:

?Nie można argumentować, iż pozowanie, a nawet wybór zdjęć oznaczają oczywistą i bezwarunkową zgodę fotografowanego na wszelkie formy rozpowszechniania.?

I to by było na tyle. 🙂

PS. Oczywiście orzeczenie to wcale nie przesądza, która strona sporu ma rację. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i zapewne dowiemy się więcej po ewentualnym procesie sądowym. Jest również opcja, że nie dowiemy się niczego, bo okaże się, że jest to kolejny performance mający na celu podnieść komuś popularność, albo komuś innemu nakład sprzedaży i wskaźnik czytelnictwa. Czas pokaże.

You may also like

2 komentarze

Piotr 3 lutego 2014 - 18:26

na wszelkie formy rozpowszechniania

Ten wyrok to chyba mało pasuje do tej sprawy, bo W. przyszedł na sesję do zdjęcia okładkowego N. i tam się to zdjęcie ukazało. A W. ma pretensję nie o publikację zdjęcia w ogóle, a w N. w szczególe, tylko akurat tego zdjęcia z tej sesji i do tego bez pana L. Kwestią więc jest, czy to model ma prawo wyboru zdjęcia do publikacji spośród wszystkich wykonanych na tej sesji oraz czy – zgadzając się na publikację zdjęcia z sesji na danym polu eksploatacji – ma głos decydujący, co to za zdjęcie będzie i w jakim towarzystwie wystąpi.
A tu jest stanowisko drugiej strony:
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/newsweek-odpowiada-wojewodzki-zwodzil-nas-w-sprawie-okladki

Powtórz
dar_wro 3 lutego 2014 - 18:44

W tekście zapodałem linka również do stanowiska Newsweeka Piotrze.
I mylisz się chyba, że nie ma pretensji, no ale przecież errare humanum est:
„Kiedy poprosiłem Ciebie oraz twoich współpracowników o niewykorzystywanie zrobionych zdjęć, ze względu na ich ewidentnie słaby poziom, zlekceważyłeś to”

Co do orzeczenia „wszelkie” zawiera w sobie również „poszczególne” 🙂

Powtórz

Zostaw komentarz

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!