Strona główna » Powalczmy o dobre standardy

Powalczmy o dobre standardy

przez dar_wro

Tra la la, tra la la ministerialna gafa! Tra la la, tra la la minister jest gapa. Kolejny polityk, który nie czyta F-LEXa. Kiedyś już oberwało się za to Stefanowi. 😉

Minister, miłośnik komunikowania się ze światem za pośrednictwem Twittera, zamieścił zdjęcie pewnej pani, o której ostatnio jest duże w mediach, a przy okazji, jak każdy rasowy polityk, udowodnił, że prawo to oni potrafią stanowić, nie zawsze jednak je znają lub w pełni szanują. Pan Minister zamieścił na Twitterze zdjęcie co do którego nie posiadał żadnych praw majątkowych, a ponadto nie zamieścił informacji o jego autorze. Jeden ?post? i naruszenie zarówno majątkowych, jak i osobistych praw autorskich fotografa gotowe. Strach pomyśleć, ale gdyby pan prokurator poszukał przepisów w okolicach art. 115 i 116 znanej nam fotografom Ustawy i dopatrzył się znamion podmiotowych, to o Panu Ministrze pisalibyśmy Radek S. ;-). W sumie jednak nie o gafę Ministra mi chodzi (z notki wynika, że się poczuwa do błędu), a o pointę z artykułu w gazeta.pl. Pozwolę sobie zacytować (zgodnie z art. 29. ust. 1 Ustawy):

?Powalczmy razem o dobre standardy – apeluje na blogu Kinga Kenig z „Gazety”. – Jeśli macie na swoim profilu na Facebooku lub Twitterze zdjęcia, które do was nie należą, wyrzućcie je lub chociaż podpiszcie.?

To walczymy, czy nie?! Apel usuń nieswoje zdjęcia lub je przynajmniej podpisz, moim skromnym zdaniem,  nie jest walką o dobre standardy. Wskazanie autora opublikowanego nielegalnie zdjęcia (nazwijmy to po imieniu ?ukradzionego?) nie załatwia sprawy, a jedynie powoduje, że przestaje się naruszać osobiste prawa majątkowe autora. Natomiast sprawa majątkowych praw nadal jednak pozostaje niezałatwiona.

Dobry standard polega na niekorzystaniu z cudzych zdjęć w ogóle, jeżeli nie ma się do nich żadnych praw.

WYKASUJCIE CUDZE  ZDJĘCIA!

You may also like

8 komentarzy

sud 2 lipca 2012 - 19:40

Mnie ciekawiło w tej sprawie, czy fotografowie, którzy udostępniają agencjom, czy gazetom zdjęcia kibiców mają zgody tych kibiców na rozpowszechnianie wizerunku (w końcu zdjęcia pojedynczych kibiców wyłuskanych z tłumu nie stanowią żadnego z dwóch wyjątków pozwalających na nie pytanie się o zgodę)? I skoro twórca zdjęcia tak chętnie wystąpił do ministra o opłatę za wykorzystanie zdjęcia, nie powinien równie chętnie tej pani zapłacić za wykorzystanie jej wizerunku w swoim zarobku?

Powtórz
dar_wro 2 lipca 2012 - 19:51

Kwestia umowy fotograf ta pani w zakresie wizerunku nie ma wpływu na ocenę zachowania Pana Ministra.

Powtórz
dar_wro 3 lipca 2012 - 07:48

Poza tym kupując bilet zaakceptowała regulamin, w którym jest zgoda na nieodpłatne wykorzystanie wizerunku.

Powtórz
ka_tula 3 lipca 2012 - 17:26

serio???
No, w sumie już chyba nic związane z tym cyrkiem mnie nie zdziwi.

Powtórz
ka_tula 2 lipca 2012 - 20:14

Darek – Ty nie wymagaj od polityków znajomości prawa… od tego są prawnicy 😉

Poza tym wiadomo, że politycy to nie znają się na niczym 🙂

Powtórz
joe 5 lipca 2012 - 10:05

Ja mam pytanie poza konkursem. Czy trzeba mieć zgodę aktorów do upowszechniania ich wizerunku na zdjęciach przedstawiających ich w czasie prób lub w czasie odgrywania spektaklu?

Powtórz
ka_tula 5 lipca 2012 - 15:59

nie 🙂

Powtórz
dar_wro 7 lipca 2012 - 16:46

Walka o dobre standardy spowodowała dyskusję o prawie dozwolonego użytku. Ja swoje 3 grosze na temat prawa cytaty w zakresie zdjęcia już napisałem we „Wrogu publicznym”. Zdania nie zmieniam. A Wydawcy i ich pracownicy powołujący się na prawo cytatu zdjęcia to ….. 😉

Dominik, dzięki za cynk 😉

Powtórz

Zostaw komentarz

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!