Strona główna » Statystyka czyli przestępczość w liczbach

Statystyka czyli przestępczość w liczbach

przez dar_wro
Pylon mostu rędzińskiego

Na blogu kilkakrotnie podejmowałem tematykę związaną z przestępstwami związanymi z naruszeniem prawa autorskiego, starając się wytłumaczyć na czym polega dane przestępstwo oraz informować o nowym orzecznictwie w tym zakresie. Dzisiaj na stronie Policji znalazłem ciekawą statystykę dotyczącą ilości przestępstw z Ustawy zgłaszanych w ostatnich kilkunastu latach. Jak zapoznacie się z poniższa statystyką, to sami dojdziecie do wniosku, że w sprawach praw autorskich i własności intelektualnej mamy – jako społeczeństwo – coraz większą świadomość. Ilość zgłaszanych zawiadomień wzrosła bardzo znacznie. Poniżej informacja ze strony statystyka.policja.pl

Jeszcze ciekawsze statystyki zostały ostatnio opublikowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na stronie prawoautorskie.gov.pl w materiałach na Forum Prawa Autorskiego.  Materiały te zawierają szczegółową informację na temat prawomocnych wyroków wydanych w 2012 r.  za przestępstwa określone w Ustawie. Poniżej pozwalam sobie zaprezentować przygotowaną przez MKiDN statystykę.

I to by było na tyle 🙂

PS. Na wyraźne życzenie Szturchańca 🙂

Art. 115 ? plagiat
Art. 116 ? naruszenie majątkowych praw autorskich poprzez rozpowszechnianie utworu
Art. 117 – utrwalanie lub zwielokrotnianie utworu celem rozpowszechniania
Art. 118 ? odpowiednik paserstwa z k.k.
Art. 119 ? uniemożliwianie lub utrudnienie prawa do kontroli

Garść paragrafów!

Art. 115. 1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie.
3. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w inny sposób niż określony w ust. 1 lub ust. 2 narusza cudze prawa autorskie lub prawa pokrewne określone w art. 16, art. 17, art. 18, art. 19 ust. 1, art. 191, art. 86, art. 94 ust. 4 lub art. 97, albo nie wykonuje obowiązków określonych w art. 193 ust. 2, art. 20 ust. 1-4, art. 40 ust. 1 lub ust. 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 116. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom rozpowszechnia cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w ust. 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
4. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 117. 1. Kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Art. 118. 1. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedmiot będący nośnikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa lub pomaga w jego zbyciu albo przedmiot ten przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 5.
3. Jeżeli na podstawie towarzyszących okoliczności sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 lub 2 powinien i może przypuszczać, że przedmiot został uzyskany za pomocą czynu zabronionego,  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 1181. 1. Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych albo dokonuje obrotu takimi urządzeniami lub ich komponentami, albo reklamuje je w celu sprzedaży lub najmu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
2. Kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje urządzenia lub ich komponenty, o których mowa w ust. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 119. Kto uniemożliwia lub utrudnia wykonywanie prawa do kontroli korzystania z utworu, artystycznego wykonania, fonogramu lub wideogramu albo odmawia udzielenia informacji przewidzianych w art. 47, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

You may also like

7 komentarzy

ka_tula 12 grudnia 2013 - 20:40

„Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki.” Twain

Powtórz
dar_wro 12 grudnia 2013 - 20:46

🙂
A ja się cieszę, że te dane są dostępne. Bo to z jednej strony pokazuje naruszycielom, że prawa autorskie to nie jest wymysł nawiedzonych prawników i mogą być z powodu ich naruszenia kłopoty, a z drugiej autorom i właścicielom praw uzmysławia, że nie jest tak, że nie warto.
Oczywiście trzeba to robić z głową. A najlepiej skorzystać ze Wsparcia 🙂

Powtórz
Amaśka 12 grudnia 2013 - 21:07

Komentarz zawiera lokowanie produktu 😉

Powtórz
dar_wro 12 grudnia 2013 - 21:44

🙂

Powtórz
Piotr 12 grudnia 2013 - 20:58

Dzięki za interesującą tabelkę, a można liczyć na jakiś komentarz? Np. co to jest 116 ust.1, za co skazują najczęściej, a co to 118 ust.1, za co najczęściej pakują do więzienia?

Powtórz
dar_wro 12 grudnia 2013 - 21:30

Oj Piotrze w zasadzie te numerki już były na blogu!
Ale klient nasz Pan, zaraz zrobię PS 😉

Powtórz
Piotr 12 grudnia 2013 - 21:54

Dzięki! Nie mam pamięci do numerków. 🙂

Powtórz

Zostaw komentarz

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!