Strona główna » Nielegalne oprogramowanie a prawo autorskie majątkowe

Nielegalne oprogramowanie a prawo autorskie majątkowe

przez dar_wro
Cingue Terre - Manaroloa

Nie tak dawno czytelniczka na blogu zadała pytania odnośnie praw autorskich do zrobionych przez nią zdjęć, które zostały wywołane za pomocą nielegalnego oprogramowania. Czytelniczka pyta m.in.:

?Czy mam prawo czerpać korzyści majątkowe ze zdjęć obrobionych i grafik, które kiedyś tworzyłam na programach graficznych bez licencji? Wiem, że w Polsce korzystanie i posiadanie programu jest karalne, ale co w przypadku utworów czy są chronione, jeśli mają poszlaki informacyjne o nielegalnym programie??

Temat ten był już na blogu poruszany, ale skoro jest pytanie, to będzie też odpowiedź. Pierwsza wskazówka, to przypomnienie, że warto zajrzeć do tekstu ?Cuius regio, eius religio?. Tam zajmowałem się kwestią praw autorskich do zdjęć zrobionych pożyczonym czy też ukradzionym aparatem fotograficznym, ale padła również odpowiedź na pytanie czytelniczki.

Prawa majątkowe do zdjęć (w zasadzie do każdego utworu, a nie tylko do zdjęć ) związane są ściśle z osobą twórcy, a nie z właścicielem przedmiotów (aparatu fotograficznego, oprogramowania itp.) wykorzystywanych do ich powstania. Oczywiście są wyjątki, np. kwestia praw autorskich majątkowych do zdjęć zrobionych w ramach stosunku pracy. Jeżeli ktoś nie pamięta, to zachęcam do zapoznania się z tekstem ?Impreza integracyjna?. Fakt obróbki zdjęć na nielegalnym oprogramowaniu nie wpływa jednak na kwestię autorskich praw majątkowych do nich. Czytelniczka nadal jest prawowitym właścicielem zdjęć.

Co do obaw dotyczących odpowiedzialności karnej. Zgodnie z art. 278 § 2 kodeksu karnego ten, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Więcej na ten temat znajdziecie w ?Kto pójdzie siedzieć?.

Od kiedy można spać spokojnie? Od momentu, kiedy czyn się przedawni. W tym wypadku jest to 10 lat od jego popełnienia.

PS. Dobra wiadomość dla czytelniczki. Jeżeli nie była świadoma, że oprogramowanie było nielegalne, to nie zostały spełnione znamiona strony podmiotowej przestępstwa określonego w art. 278 § 2 kodeksu karnego. Potwierdzenie tej tezy można znaleźć w orzeczeniu Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 24.01.2013 r. sygn. akt II AKa 495/12. Sąd ten uznał, że w przypadku przestępstwa z art. 278 § 2 k.k. sprawca musi mieć pełną świadomość, że jego zachowanie stanowi uzyskanie bez zgody uprawnionej osoby programu komputerowego i chcieć tego.

You may also like

3 komentarze

Grzegorz 20 czerwca 2015 - 14:39

Panie Dariuszu ciekawy wpis ale wydaje mi się, że czytelniczka nigdy nie będzie mogła spokojnie spać bo jeszcze jest też odpowiedzialność cywilna jeżeli czytelniczka czerpała korzyści majątkowe z obrobionych zdjeć i używała pogram bez licencji komercyjnej. Producent oprogramowania może sądzić nawet po 20 latach jeśli odkryje informacje w plikach jpeg w tym przypadku chyba nie ma przedawnienia od odpowiedzialności cywilnej tak jak od odpowiedzialności karnej.

Dodam też, że producenci oprogramowań muzycznych mają prawa autorskie do utworów jeżeli autor tworzył muzykę na programie bez licencji.
http://www.image-line.com/company/stoppirating.php
Polecam przeczytać punkt 6.

Nie wiem czy podobnie jest z programami graficznymi ale to samo chyba dotyczy czytelniczki.

Powtórz
dar_wro 21 czerwca 2015 - 14:06

Wg polskiego prawa roszczenia cywilne również się przedawniają.
Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.

Powtórz
Felipe 3 października 2015 - 18:51

Panie Grzegorzu producent oprogramowania może sobie pisać co zechce w licencji, pirat nie kupił oprogramowania więc nie jest na żadnej licencji! Utwór zawsze będzie własnością twórcy, strachy na lachy.

Powtórz

Zostaw komentarz

error: Uwaga: Treść jest chroniona !!