O mnie

Każdy zna się na polityce, piłce nożnej i na fotografii.

Piłki nożnej nie znoszę (PS. ostatnio już ją toleruję, a w wykonaniu pewnego katalońskiego klubu nawet polubiłem), politykę uwielbiam (ale obecnie staram się ją omijać szerokim łukiem), a fotografia to moje hobby.
Celem nie jest założenie kolejnego fotoblogu. Moją zawodową pasją jest prawo, tak więc cel jest prosty: połączyć obie pasje. Wyzwanie dosyć spore, czy podołam… się zobaczy.

 

F-LEX jest blogiem, na którym dochodzi do zderzenia “artystycznych wizji” z rzeczywistością prawnych zawiłości. Jest to niekomercyjne przedsięwzięcie prawnika fotoamatora, który pewnego dnia biorąc do ręki aparat uzmysłowił sobie, ile kłopotów może spowodować robienie i publikowanie zdjęć.

Pozdrawiam wszystkich zaglądających

Darek (dar_wro)

Kontakt do F-LEX: flex@f-lex.pl

PS. Jeżeli chcesz być zarejestrowanym użytkownikiem musisz podać swój prawdziwy e-mail. W każdym innym  przypadku zostaniesz usunięty.

PS2. Bądźcie wyrozumiali, że nie odpowiadam na każdy Wasz problem opisany i przysłany e-mailem. Często po kilku dni odpowiedź znajdziecie w nowym wpisie na blogu. Blog  jednak nie służy rozwiązywaniu wszelkich indywidualnych problemów czytelników. 🙂

PS3. 19.06.12. Jeszcze trochę i będę musiał zweryfikować oświadczenie dotyczące piłki nożnej, widziałem jak dotąd prawie wszystkie mecze  EURO 2012 😉

PS3. 07.05.17. No i zmodyfikowałem 😉

27 myśli nt. „O mnie

 1. Kciuki trzymam, a jakże. Mam tylko pytanie: co oznacza sufiks „wro” w nicku. I drugie pytanie: czy można liczyć na więcej zdjęć Szanownej Małżonki?

 2. Darku,
  czytam każdy Twój wpis i nieustannie jestem pod wrażeniem: wiedzy, fachowości, umiarkowania, pomysłów itd. itp.
  Powodzenia.

 3. Już podołałeś … 🙂

  Ile razy tu zaglądam to nieodłączne i zawsze towarzyszy mi “cierpienie” :), że nie mogę poświęcić tyle czasu ile bym chciał by czytać te interesujące teksty.

 4. Witam!
  Trafiłem tu zupełnie przypadkiem, ale…. pozwolicie, że zostanę 🙂

  BARDZO ciekawa strona.
  Jestem pod ogromnym wrażeniem . Brawo !

  • Też przypadek sprawił, że się tu znalazlam, ale swiadomie będę tu zagladać 🙂
   Lubię taka płynność, lekkość i swobodę wypowiedzi.
   Gratuluję życząc dalszej takiej lekkości “pióra”

 5. Zawsze, gdy tylko znajdę chwilę, naprawdę chętnie tu zaglądam. Źródło tak użytecznej wiedzy podanej w formie możliwej do zrozumienia nawet przez tak “opornych” jak ja 🙂 .

 6. Witam,

  jestem studentem V roku prawa. Chciałam pogratulować pomysłu na strone .Piszę gdyż w tym roku musze napisac pracę magisterską,
  a jestem w katedrze prawa autorskiego. Szukam inspiracji na temat mojej pracy. Myślłam na przykład o temacie” artystyczne wykonanie dzieła a prawo do wizerunku”
  Rzecz w tym, że w związku z faktem że równocześnie pracuje i studiuje nie mogę wybrać zbyt ambitnego temeatu. Jeśli masz jakies sugestie, fajne materiały etc bardzo proszę o maila.
  z góry bardzo dzękuje za pomoc
  anka

 7. A ja mam prośbę, bo nie zauważyłem takiej opcji na blogu Twoim.

  Dałoby radę Dariuszu, abyś wstawił wtyczkę z subskrypcjami? Nie musiałbym, co 5 min. strony odświeżać 🙂
  Chyba, że jest taka opcja tylko dla zalogowanych…

   • O kurde. “Klikłem” w to i coś mi się “ściągło”. Nie wiem po co… Nie jestem reformowalny z kanałami RSS. Nie umiem tego używać. Na stronie głównej jeszcze je widzę w widżecie “Meta”, zaś w konkretnym artykule brak.

    Jak się zarejestruję, to będzie to prostsze? 🙂

 8. Zainteresowała mnie kwestia ochrony wizerunku przy wykorzystaniu zdjęć obiektów publicznych do celów komercyjnych. Nie zajmuję się fotografią, ale zawodowo korzystam z takich zdjęć. Dziękuję za ciekawe wyjaśnienia. A propos sufixu “wro” – chyba domyślam się co oznacza. Poznaję ten dworzec! Też tu mieszkam! 🙂

 9. Świetny blog- pełen bardzo potrzebnych treści- zwłaszcza a dobie internetu. Sama mam kilka pytań związanych właśnie z prawem.
  Należę na facebooku do fotograficznej grupy wsparcia i ostatnio wymyśliliśmy taką zabawę poprzez naukę, aby linkować zdjęcia dobrych fotografów- z ich protfolio, flickr, 500px, bloga itp. w poście- o ile są dostępne to opisać parametry zdjęcia. Pod postem z takim linkiem mieliśmy opisywać każdy swoje odczucia- jak bam się wydaje, że to zdjęcie zostało zrobione. Czyli np. gdzie były blendy, czy było jakieś dodatkowe źródło światła, czy modelka stała pod światło itp. Chodziło głownie o to aby nauczyć się dobrze pracować z światłem, inspirować się i nauczyć osoby początkujące jak mniej więcej dobierać parametry. Ludzie też zresztą komentowali kadr, to co im się podoba, a co nie. Co powinno się znaleźć na tym zdjęciu, a czego za dużo. Dyskusja tak fajnie się rozwinęła, że powstał pomysł założenia nowej grupy. I tutaj jest problem- bo zastanawiamy się, czy to jest legalne i czy żaden fotograf nie będzie miał do nas pretensji. Wydaje mi się, że skoro jest to link do jego portfolio, to jest ok. Natomiast trudno mi zgadnąć jak zareaguje na negatywne komentarze- bo jak to w internecie i takie pewnie też się zdarzą. Według mnie nie powinno być problemów, bo nić nie kopiujemy, robimy takiej osobie ruch na stronie, a skoro ktoś publikuje swoje prace to z krytyka też się musi liczyć. Nie wiem może coś mi umknęło. Mógłbyś mi dać kilka wskazówek oraz informację czy aby na pewno żadnego paragrafu nie łamiemy?

 10. Panie Darku, dobrze się Pana czyta i w jasny sposób przedstawia Pan fakty z naszego fotograficznego “światka”.
  Wysłałem do Pana wiadomość – proszę o komentarz.
  Dziękuję.

 11. Drogi Panie Darku!!! Tak się cieszę, że chcąc upewnić się co do umów licencyjnych trafiłam tutaj do Pana 🙂
  W prawdzie szukałam odpowiedzi z innej dziedziny, bo chodziło o film i muz., ale jako ja człowiek i ja studentka Organizacjii Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTViT im. L. Schillera w Łodzi, która na studia te zdecydowała się lata po maturze, a zafascynowana jest tematem prawa autorskiego, by nie powiedzieć ma na tym tle fioła, już po przeczytaniu jednego Pana wpisu jestem pewna, że ma Pan nie tylko pojęcie o tym co pisze, ale i bardzo dużą wiedzę. Byłabym wdzięczna, gdyby było możliwe poszerzenie treści publikowanych właśnie o tematy audiowizualne. To byłoby bardzo pożądane, że tak się wyrażę społecznie, bo ułatwiałoby rozumienie prawa i stosowanie jego niuansów w praktyce, w przeciwieństwie do niektórych blogów prawniczych, np. Pani Aleksandry Sewerynik, która o co by kto nie zapytał odpisuje ludziom, ja akurat nie pisałam, ale widziałam inne wpisy, by zapytać ZAiKS, na współpracę z którym stale, nie wiem nawet czy faktyczną się powołuje, a Jej wpisy są takie, że po pierwsze zawierają błędy, po drugie składają się z akapitów wzajemnie się wykluczających i na dodatek oprócz tego że nawet prawniczo ogarniętej osobie zrobią wodę z mózgu, w jednym Pani Sewerynik podważała nawet zasadność wyroku Sądu Najwyższego…
  Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedź, bo za techniczna to ja nie jestem, jak się zarejsetrować na Pana stronie i czy jest jakiś newsleter? Pozdrawiam Lilianna Lewandowska

  • Bardzo dziękuję za miłe słowa. 🙂
   Polemika z orzeczeniami Sądu Najwyższego jest jak najbardziej na miejscu i z tego powodu nie można nikomu czynić zarzutów. Na blogu staram się nie odnosić personalnie do innych blogerów, czy też prawników. Czasami zdarza mi się wejść w polemikę, gdy przeczytam kontrowersyjny wpis, z którego tezami się nie zgadzam.
   Nie ma niestety newslettera, ale każdy nowy wpis jest anonsowany na FB. Jeżeli więc polubi Pani stronę bloga na FB, to będzie Pani na bieżąco z F-LEXem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *